Léto, podzim a zima mají také své příznivce, ale pro většinu lidí je jaro jednoznačně nejmilejší ze všech čtyř ročních období. Zde je 15 vědeckých důvodů, proč to tak vnímáme.
1. Jarní teploty jsou mírné
Jaro znamená konec mrazivé zimy a přechodné období k parnému létu. Průměrné teploty se pohybují kolem 15 stupňů, takže můžeme konečně odhodit tlusté zimní vrstvy a cítit se pohodlně.
2. Je více denního světla
Po jarní rovnodennosti se dny začínají prodlužovat a noci zkracovat. Letní čas, který od března posouvá hodiny dopředu, nám dává ještě více světla, abychom mohli něco dělat. Podle některých výzkumů mohou tyto hodiny slunce „přidané“ navíc výrazně zlepšit náladu.
3. Ptáci se vracejí z teplých krajů
Mnoho zvířat během zimy migruje na jih a s rostoucími teplotami se pak vydává na sever. Pro severní oblasti není indikátorem jara nic lepšího než cvrlikání ptáků za oknem. Jejich migrace na sever může začít už v polovině února a trvat až do června. Kromě uspokojení z toho, že si můžete odškrtnout druhy ze seznamu pozorovaných ptáků, vám může více opeřených přátel zlepšit duševní zdraví, jak uvádí britská studie.
4. Na svět přicházejí mláďata
Mnoho zvířat se rozmnožuje na jaře, kdy jsou vyšší teploty a dostatek potravy. Na jaře se množí mláďata zajíčků, kachňátek, veverek a dalších roztomilých zvířat. Studie zjistily, že pohled na roztomilá zvířata může mít na člověka pozitivní účinky. Možnost sledovat za oknem kanceláře skotačící chlupatá veverčata by mohla z jara udělat nejproduktivnější období v roce.
5. Statisticky je na jaře bezpečněji
V roce 2015 objevila dvojice výzkumníků v oblasti veřejné politiky skrytou výhodu „jarního posunu“ na letní čas. Snížila se tím kriminalita. Studie zveřejněná v časopise Review of Economics and Statistics zjistila, že když slunce zapadá později večer, klesá počet loupeží (večera o 27 % a v průběhu celého dne o 7 %).
6. Můžete trávit více času venku
Díky vyšším teplotám a delšímu dni můžete zůstat venku déle, což je skvělé pro duševní zdraví. Výzkumy napříč ročními obdobími zjistily, že procházky v přírodě zpomalují srdeční tep a působí na mozek. Studie Michiganské univerzity z roku 2005 spojuje 30 minut a více strávených venku za teplého a slunečného jarního počasí s lepší náladou a pamětí.
7. Na jaře jste kreativnější
Studie Michiganské univerzity zjistila, že pobyt venku za slunečného jarního počasí nejen zlepšuje náladu, ale skutečně může změnit způsob myšlení. Vědci zjistili, že pobyt venku rozšiřuje mysl účastníků a ti jsou pak otevřenější novým informacím a kreativním myšlenkám.
8. Na stromech se objevuje listí
Jaro vrací rostlinám a stromům jejich zeleň. V závislosti na místě, kde žijete, mohou stromy nasazovat nové listy už v polovině března. Tento úspěšný jarní růst listů zajišťuje chlad pod korunami stromů, kde během horkého léta můžete odpočívat – což je velmi důležitý faktor pro udržení pohody ve městech. Podle vědců hraje vegetace velkou roli při zmírňování efektu městského tepelného ostrova. Když stromy uvolňují vodu zpět do ovzduší, může to podle EPA ochladit oblast v jejich okolí až o 9 °C.
9. Rostoucí rostliny absorbují oxid uhličitý
Je úžasné, co dokáže s rostlinami a trávou udělat trocha slunce. Prostřednictvím fotosyntézy přeměňují rostliny sluneční světlo, oxid uhličitý a vodu na potravu a uvolňují přitom kyslík. To znamená, že jakmile rostliny začnou na jaře růst, odčerpávají z atmosféry uhlík a poskytují tak důležitou službu životnímu prostředí. Rostliny pohlcují zhruba 25 % emisí uhlíku, které vyprodukuje člověk, a v každém vegetačním období absorbují fotosyntézou více než 100 gigatun uhlíku. Díky tomu množství oxidu uhličitého v atmosféře každé jaro a léto klesá.
10. Je snazší sehnat čerstvé a chutné produkty
Mnoho druhů zeleniny a některé druhy ovoce se sklízí na jaře. Právě v tomto období si můžete pořídit místní chřest, hrášek, rebarboru a další čerstvé produkty. Zařadit do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny není dobré jen pro tělo, ale i pro duši. Studie z roku 2016, které se zúčastnilo více než 12 000 Australanů, zjistila, že když lidé zvýšili množství ovoce a zeleniny ve svém jídelníčku, cítili se šťastnější a měli vyšší míru životní spokojenosti.
11. Konečně kvetou květiny
Po měsících strávených šetřením energie kvetou květiny na jaře, jakmile vycítí, že se dny prodloužily a počasí se oteplilo. A to je pro nás dobře. Studie Rutgersovy univerzity z roku 2005 totiž zjistila, že když byla účastníkům předložena kytice květin, vyvolala u nich v plných 100 procentech případů to, čemu vědci říkají „opravdový úsměv“. Podle vědců měl pohled na květiny nejen okamžité, ale i dlouhodobé účinky.
12. Můžete zase cvičit venku
I když je důležité se hýbat bez ohledu na počasí, výzkumy ukazují, že cvičení může být prospěšnější, když ho budete provozovat venku. Studie z roku 2011 zjistila, že v porovnání s cvičením v hale zvyšuje cvičení venku v přírodě hladinu energie, dodává lidem pocit oživení a mimo jiné snižuje napětí. Podle respondentů je cvičení venku zábavnější a tak měli větší tendenci u pohybu zůstat trvale.
13. Nemusíte se bát příliš suchého vzduchu
Chřipková sezóna obvykle trvá celý podzim a zimu, přičemž vrcholí obvykle mezi prosincem a únorem a ustává na jaře. Sezónní změny jsou částečně způsobeny suchým vzduchem. Nízké teploty znamenají pokles vlhkosti a vytápění interiérů vzduch jen vysušuje. Tento nedostatek vlhkosti ve vzduchu může vysušovat pokožku a nosní dutiny, což vede ke krvácení z nosu, podráždění dutin a většímu riziku onemocnění.
14. Můžete otevřít okna
Jaro přináší ideální příležitost otevřít okna a dveře a znovu rozhýbat vzduch. Nedostatečné větrání může vést k nezdravé koncentraci škodlivin v interiéru ze zdrojů, jako jsou výpary z čisticích prostředků, některých nábytkových a stavebních materiálů a kamen (zejména plynových), nemluvě o virech. Všechny tyto faktory ohrožují vaše zdraví a pohodlí. Podle studie z roku 2016 v domácnostech se kvůli vytápění v zimě zvyšuje míra vnitřních škodlivin.
15. Vstřebáte více vitaminu D
Sluneční světlo vyvolává v těle produkci vitaminu D, který ovlivňuje látkovou výměnu vápníku, je důležitý pro zdravé kosti i zuby a pomáhá udržovat zdravé svaly. Ovlivňuje ale i další části našeho těla jako je srdce, mozek, imunitní systém. Odborná studie zjistila, že ve španělské Valencii stačí lidem k získání dostatečné denní dávky vitaminu D pouze 10 minut pobytu venku, kdy je čtvrtina jejich těla vystavena jarnímu slunci.