8 důvodů, proč je podzim jedním z nejlepších ročních období

Konečně je tu podzim, oblíbené období mnoha lidí, pro které je to jedno z nejlepších ročních období.  Proč tohle roční období milovat? Dýňové latté, štrůdl, burčák, poutě, oslavy, normální počasí…

Ty barvy!

Mnoho lidí miluje podzim pro měnící se barvy listí. Stromy, které byly dříve zelené, explodují do nádherných odstínů zlaté, červené a oranžové. Mnoho lidí podzimní scenérie inspirují k cestám do míst, která proslula vydařenými podzimními kolory – Nová Anglie ve Spojených státech, údolí řeky Douro v Portugalsku a Bavorsko v Německu,… No a pak třeba Beskydy, Šumava, Písecko, Vysočina, a vlastně kterékoliv místo, které máte rádi.

Chladnější počasí

Po intenzivních letních vedrech se konečně začalo ochlazovat. Už se nebudeme koupat, ale ještě nebudeme lyžovat. No a teď přijde na řadu pohodlná a teplá móda: bundy, svetry a boty jsou lichotivější než šortky a žabky. A je zábavnější ji nosit. Pochlubte se svými modely!

Houby

Hlavní houbařské žně nastávají koncem září. Hřiby, klouzci, kozáci, křemenáče, čirůvky, lišky. Šupinovka kostrbatá nebo václavka smrková, a taky ryzce, které jsou prý lepší než hříbky. Něco zpracujete hned, něco nasušíte, zavaříte. Ale hlavně si to v lese užijete a odpočinete si, i když nachodíte spoustu kilometrů a ohýbat se budete víc, než byste chtěli.

Burčák

Částečně zkvašený vinný mošt je českou specialitou, ale jeho obliba se roste i mezi cizinci. Sezóna burčáku je od 1. srpna do 30. listopadu podle toho, jak réva zraje. Výroba trvá 7-15 dní, záleží na teplotě a dané odrůdě, takže burčákové slavnosti lákají k návštěvě víkend co víkend. S konzumací ale opatrně, je to zrádné pití!

Dýně, jablka, hrušky, ořechy – pečeme dobroty!

Pokud milujete dýně, máte štěstí! Dýně se na podzim objevují všude, zejména v tradičních oblíbených pokrmech. Dýně, jablka, ořechy, hrušky jsou k dostání v hojném množství a připravíte si dýňový, jablečný, ořechový nebo hruškový koláč… V podstatě jakýkoli druh koláče, po kterém vaše srdce zatouží.

Táboráku plápolej, táboráku jásej

Pokud máte na svém pozemku ohniště, nebo znáte někoho, kdo ho má, je toto roční období ideální k jeho využití! Není nad opékání špekáčků, klobásek, brambor nebo marshmallows (ach jo) na otevřeném ohni. Určitě toho využijte nyní, než přijde zima a bude příliš chladno!

Svátky

Podzim je po celém světě plný svátků, jako jsou Svatý Václav, vznik Československé republiky, Dušičky nebo 17. listopad. Ale jsou tu i stále více se prosazující importované svátky: americký Halloween či Den díkůvzdání nebo mexický Dia de Los Muertos. Podzimní svátky jsou obzvláště příjemné díky skvělým jídlům, chutným pochoutkám, propracovaným kostýmům a sytým barvám, které k těmto oslavám patří.

Podzimní poutě a jarmarky

No dnes jsou to už spíš jen „kolotoče“ než poutě, duchovní ráz vymizel, jde spíš o zábavu pro děti. Původně je ale význam slova „pouť“ odvozený od slova „putovat“, to znamená podniknout cestu, která má určitý cíl s hlubším smyslem… Jarmarky a trhy jsou už tak nějak běžné, ale kdy jindy než na podzim byste měli nakoupit u farmářů? Vždyť teprve teď mají čas vám svou úrodu nabídnout.

Jak vidíte, podzim je rozhodně jedním z nejlepších ročních období a nabízí mnoho věcí, které si může užít celá rodina. Takže krásný podzim!