Jeden prostředek na mytí nádobí, další do myčky, třetí do pračky, k tomu aviváž, tablety do wc a tak by se dalo pokračovat dál. Pokud už vás nebaví nakupovat tolik prostředků a navíc chcete dát ve vaší domácnosti jednou provždy sbohem chemii, poradíme vám, jak na to.
„Většina z nás má doma 40 až 60 různých drogistických výrobků, jako jsou například čisticí prostředky, krémy a deodoranty, které mohou být neekologické, obsahovat zdraví škodlivé látky, a přitom je lze téměř vždy bez potíží nahradit přijatelnějšími výrobky,“ dočtete se hned v úvodu knihy Pět domácích prostředků, které nahradí celou drogerii. A právě tahle kniha může být vaším průvodcem na cestě za zdravější domácností.
Vystačíte si s málem
Dnes samozřejmě není problém pořídit do domácnosti ekologické čisticí prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a nezatěžují naši domácnost, ale na druhou stranu, proč utrácet za něco, co si můžete snadno vyrobit doma? A třeba se vám to zalíbí natolik, že si začnete doma vyrábět i vlastní kosmetiku. Co říkáte na přírodní deodorant nebo ústní vodu?
Bez čeho se naopak neobjedete, když se rozhodnete pro domácí výrobu čisticích prostředků, je jedlá a prací soda, ocet, kyselina citrónová a jádrové mýdlo. Je až neuvěřitelné, co tato silná pětka zvládne a jak jsme v dnešní době zapomněli používat to, co máme běžně k dispozici a místo toho dáváme přednost synteticky vyrobeným prostředkům.
4 důvody, proč se vzdát kupovaných produktů
Jedlá soda
Jedlá soda má poměrně velké využití. I když její nejznámější užití je při pečení, skvěle se hodí také jako čisticí prostředek. Má totiž dezinfekční účinky, rozpouští vodní kámen a je výborná jako odmašťovač. Použít ji můžete i na výrobu domácího deodorantu.
Soda
Sodu v domácnosti využijete jako čisticí prostředek nebo na praní. Buď si z ní můžete vyrobit vlastní prací prostředek nebo zesílit účinky vašeho čisticího prostředku.
Ocet
Ocet má většina lidí spojený s využitím v kuchyni, ale přitom je to velmi šikovný pomocník v domácnosti. Využijete jej jako čistič, aviváž, ale i jako leštidlo do myčky. Díky svému kyselému pH a antibakteriálním účinkům pomáhá i proti pálení žáhy nebo při zápachu z úst.
Kyselina citronová
Kyselina citronová, kterou najdete v citrusech, je takový malý zázrak v kuchyni i domácnosti. Využijete ji při výrobě čistidel, pomůže s odvápněním, ale je také vynikajícím přírodním konzervantem potravin a přírodních produktů.
Jádrové mýdlo
Bez jádrového mýdla se neobejdete při výrobě domácího pracího prostředku nebo při odstraňování skvrn. A možná vás překvapí, že si z něj připravíte i prostředek k ošetření rostlin při napadení škůdci.
Můj favorit, protože krásně voní po citrónech. Tento čistič využijete například při čistění kuchyně nebo koupelny.
Budete potřebovat:
½ kg slupek z citrónu, ale můžete použít klidně i pomeranče (nebo to kombinovat)
500 ml octa
Zavařovací sklenici (velkou)
Postup:
Slupky pořádně napěchujte do nádoby a zalijte octem tak, aby byly ponořené. Takto nechte odstát dva týdny až měsíc. Podle potřeby dolévejte ocet, slupky musí být ponořené, aby nevznikla plíseň.
Pokud chcete vyčistit ekologicky podlahy z domácích prostředků, rozpusťte v kbelíku jedlou sodu. Na jeden litr vychází jedna lžíce jedlé sody. Odstraníte tím jak špínu, tak mastnotu. Poté doporučujeme ještě jednou vytřít.
Takových tipů jsou stovky a věřte tomu nebo ne, k ekologické a zdravé domácnosti toho opravdu moc nepotřebujete.