Bez alkoholu nejen v únoru. Jak jste na tom s pitím vy?

To, že konzumace alkoholu má negativní vliv nejen na játra, ale také na činnosti mozku, se ví velmi dobře. Alkohol však neprospívá ani vašemu srdci a zvyšuje riziko i různých druhů rakoviny. Proč je dobré jej omezit nejen v únoru?

Na stránkách výzvy Suchej únor, jejímž cílem je upozornit na problémy s alkoholem a snížení jeho spotřeby, se uvádí, že za hranou rizikového pití se u nás pohybuje okolo milionu lidí. Mnozí namítnou, že k tomu, aby člověk přestal pít, nepotřebuje zrovna únor. Má možná pravdu, ale na druhou stranu skutečnost, že má „Suchej únor“ smysl, jasně dokazují údaje Světové zdravotnické organizace. Podle zveřejněných informací totiž na průměrného Čecha připadá okolo čtrnácti litrů čistého lihu za rok. Ve spotřebě alkoholu jsme na bronzovém stupínku, což není nic, čím bychom se chtěli chlubit. Před námi je už jen Litva a Moldavsko.

Suchý únor tak může být dobrým ukazatelem, jak na tom s alkoholem jsme. Pokud se vám nepodaří totiž alespoň měsíc (a nemusí to být zrovna únor) vydržet bez kapky alkoholu, může to ukazovat na problém. Už právě proto to stojí za vyzkoušení.

Třeba si říkáte, že to hravě vydržíte, ale opravdu si dokáže představit víkendové posezení s přáteli bez skleničky nebo nemáte problém odříct si dvě deci vína po práci, kdy se chcete trošku uvolnit po náročném dni?

To, co mnozí zvládnout bez problémů, může být pro jiné nepředstavitelné. Když jsme toto téma otevřeli mezi přáteli, nestačili jsme se divit, kolik lidí bere jako samozřejmost, že si večer nalije skleničku. Vždyť se stačí podívat na obyvatele přímořských států, kde se sklenička k obědu nebo k večeři považuje za naprosto normální. Není se ani čemu divit, média nám neustále přinášejí nové informace o tom, jak má střídmé pití alkoholu pozitivní účinky na náš kardiovaskulární systém a podobně. Jenže je rozdíl, když si dá skleničku vína člověk, který jinak žije zdravým životním stylem, a ten, kdo si denně dopřeje pivo nebo panáka tvrdého alkoholu a k jídlu si pravidelně dává tučné pokrmy a nehýbe se.

Loni odvysílala zpravodajská stanice BBC reportáž, ve které vědci z Oxfordské univerzity prezentovali výsledky své studie o vlivu alkoholu na naše zdraví a přišli se zajímavými výsledky, kterými dali na frak zavedenému názoru, že pití jedné skleničky alkoholu denně je bezpečné. Ukázalo se totiž, že i jedna sklenička vína nebo piva denně zvyšuje krevní tlak a riziko mozkové mrtvice.


Proč si odříct alkohol

Pokud se rozhodnete na čas přestat s alkoholem, pravděpodobně vám nebude chybět ani nápoj jako takový, ale spíše ten zvyk, kdy si nalijte jen pro dobrou pohodu po práci. Pozitivní účinek můžete pozorovat třeba na kvalitě spánku. Alkohol totiž narušuje spánek, kdy má tělo regenerovat. Také se vám nestane, že vás ráno bude bolet hlava nebo budete mít nepříjemný pocit v žaludku po probuzení jako důsledek pití. Abstinence se může odrazit i na nižší váze. Věděli jste, že dvě deci červeného vína se vyrovnají laskonce, nebo že když vypijete půl litru piva, je to jako spořádat malý balíček chipsů? Pokud k tomu připočtete fakt, že to děláte pro své zdraví, je jasné, že to za pokus stojí. Možná si pak každou skleničku už rozmyslíte…