Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí plastové nádobí, které se rozloží během krátké doby. Jejich vynález má navíc výraznou přidanou hodnotu – misky jsou odolné vůči vysokým teplotám. Udrží tedy tvar, i když se naplní vařící vodou nebo zahřejí v mikrovlnné troubě.
Univerzita dostala na další vývoj téměř dva a půl milionu korun od Technologické agentury České republiky a spolupracuje se společností Blatinie, a.s. zabývající se rostlinnou a živočišnou výrobou a investuje právě do vývoje ekologických šetrných obalů.
K výrobě misek používají vědci polymléčnou kyselinu, jinak také polylaktid. Ta se vyrábí převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry. Tedy například z kukuřice nebo cukrové třtiny. Kyselina mléčná je poměrně dobře dostupná surovina, je levná a získává se z odpadních zemědělských produktů. Polymer z ní vyrobený splňuje veškeré normy a nařízení pro zdravotní nezávadnost a potravinářské použití. Navíc je biokompatibilní, šetrná k životnímu prostředí a šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů
V současné době vědci dokončují testování materiálových vlastností misek. Vývoj bude hotov do konce tohoto roku, na trhu by se mohly objevit do dvou let.
Spotřeba plastů se v současné době jeví jako velký problém. Nově vyvinutá biomiska se rozloží v technickém kompostu v řádu několika měsíců – jejich doba rozkladu je totiž v porovnání s polymery na bázi ropy daleko kratší a finálním produktem jejich rozkladu je oxid uhličitý a voda, nezatěžující životní prostředí.