Jak může jóga pomoci snížit stres

Jóga je již dlouho známá jako skvělý lék proti stresu. Kombinuje mnoho oblíbených technik snižování stresu, včetně cvičení a učí ovládat dech, vyčistit mysl a uvolnit tělo. Jak se jóga stává stále populárnější, stále více lidí objevuje výhody, které tato starobylá praxe přináší do jejich stresujících životů.

Zavedení důsledné rutiny jógy je nejlepší způsob, jak zažít rozdíl, který může jóga přinést. Začněte s cvičením jógy pro zvládání stresu, které je určeno začátečníkům, kteří si myslí, že na jógu nemají čas.

Cvičení

Hatha jóga je fyzické cvičení jógových pozic. Existuje mnoho různých typů hatha jógy: některé jsou pomalé a zaměřené spíše na protahování, jiné jsou rychlé a spíše cvičební. Pokud se chcete zbavit stresu, žádný styl jógy není lepší, takže si vyberte takový, který odpovídá vaší úrovni fyzické zdatnosti a osobnosti.

Jakékoli cvičení pomůže zmírnit stres tím, že udržuje tělo zdravé a uvolňuje endorfiny, přírodní hormony, díky nimž se cítíte lépe. Jóga také zmírňuje stres díky protahování. Když jste ve stresu, v těle se ukládá napětí, které způsobuje pocit napětí a často i bolest. Protahování při józe uvolňuje napětí z problémových oblastí, včetně boků a ramen. Dalším častým přínosem je úleva od bolesti zad.

Kontrola dechu

Pránájáma neboli práce s dechem je důležitou součástí každé jógové praxe a dobře se promítá i do života mimo podložku. Jóga přinejmenším zvyšuje vaše povědomí o dechu jako nástroji pro uvolnění těla. Přestože je dýchání bezděčné (musíte ho provádět, abyste zůstali naživu), můžete se rozhodnout dech regulovat. Už jen naučit se zhluboka dýchat a uvědomit si, že to může být rychlý způsob, jak bojovat se stresovými situacemi, je úžasně účinné.

Vyčištění mysli

Naše mysl je neustále aktivní, uhání od jedné myšlenky ke druhé, spřádá možné scénáře budoucnosti, zabývá se událostmi z minulosti. Všechna tato práce mysli je únavná a stresující.

Jóga nabízí několik technik, jak takovou mysl zkrotit. Jednou z nich je práce s dechem, jak je popsáno výše. Každý nádech je neoddělitelně spjat s přítomným okamžikem; nedýcháte v minulosti ani v budoucnosti, ale pouze právě teď. Soustředění se na každý nádech a výdech s vyloučením ostatních myšlenek je jedním ze způsobů, jak vyčistit mysl, Je to také základní meditační technika. Provádění jógových pozic neboli asán je navíc také jednou z forem meditace. Pozice jsou natolik fyzické a je třeba je provádět s takovým soustředěním, že všechny ostatní myšlenky a starosti jdou stranou, a mozek si tak může dopřát tolik potřebný odpočinek.

Relaxace

Každé cvičení jógy končí pěti až deseti minutami odpočinku v pozici mrtvoly – Šavásaně. I když tato vynucená relaxace může být zpočátku obtížná, nakonec poslouží k celkovému uvolnění těla i mysli. Šavásana vás vrátí zpět do světa s pocitem osvěžení a vybaví vás nástroji pro boj se stresem v každodenním životě. Jóga nidra je praxe, která nabízí možnost delšího a hlubšího uvolnění a úvod do meditace, která může být také skvělým prostředkem ke snížení stresu.

Zdroj >>>