K čemu je dobrá terapie? (2/2)

Autorka: Markéta Černoušková

ZAČÁTEK ČLÁNKU>>>

Jak terapie osvobozuje

Terapie není sranda, není to levné, je to často nepříjemné a může to bolet, člověk zakopává a schází z cesty, pak se pracně zvedá a hledá cestu zpátky. Ale už samotné uvědomění, že většinu času žijeme lapeni v podvědomých vzorcích prožívání, myšlení a chování a náš život řídí nevědomá dynamika, je velmi osvobozující. Tyto vzorce plodí utrpení, ať už v podobě neustálé nespokojenosti, „depky“, nenaplněných cílů, vztahových potíží, pocitu odcizení, ztráty smyslu nebo nedostatku skutečné sebeúcty, nebo se projevují patologií mysli či těla. Proč ale čekat na nemoc, trápení nebo nějaký opravdový „průser“, aby nám ukázaly, že se v životě možná ubíráme špatným směrem?

Skrze terapii se můžeme od sebeomezujících přesvědčení a adaptací, dysfunkčních vzorců a nevědomé dynamiky osvobodit (když ne úplně, tak alespoň do značné míry) a můžeme si vybudovat opravdovou sebeúctu a pocit vlastní hodnoty, které nejsou založeny na vnějším úspěchu, výkonech, hodnocení a schvalování druhých, ale mají kořeny v autentickém sebepřijetí, s chybami a s tím, jací opravdu jsme. To s sebou ale samozřejmě nese nutnost vzdát se toho, kým jsme si mysleli, že jsme, a kým nás chtěl mít svět, který nás formoval. A konfrontovat se s pravdou. S pravdou o sobě, která bývá bolestivá.

Naše zraněnost řídí náš život

Upřímný pohled na sebe sama může vynést na povrch spoustu potlačovaných emocí a bolesti. Můžeme se však sami sebe zeptat, s jakou bolestí chceme žít – s bolestí nevědomého života, kdy jsme vězni podvědomí a před svým zraněním utíkáme, nebo s osvobozující bolestí z poznání pravdy, z prasknutí té bubliny, která nás sice chránila, ale omezovala naše možnosti?

A odkud ony dysfunkční podvědomé obsahy a adaptace pramení? V naprosté většině případů z traumatu, a to z „traumatu s malým t“, jak mu říká Gabor Maté. Z traumatu vývojového, vztahového, vzniklého v raném dětství. Přijetí toho, že jsem zraněný, přináší možnost uzdravení, které je dostupné všem. Jak Gabor rád opakuje, pod každou zraněnou osobností je zdravé, pravé, autentické já a každý v sobě má léčivý potenciál k jeho odhalení. Pokud si jich nejsme vědomi, tak naše zranění a naše adaptace na ně řídí náš život. V mnoha ohledech fungujeme jako loutky ovládané neviditelným loutkářem, naším nevědomím. „Dokud neučiníte nevědomé vědomým, bude to řídit váš život a vy tomu budete říkat osud,“ zmiňuje Gabor rád C. G. Junga.

To nejhorší už máte za sebou

A možná tím nejlepším důvodem, proč se rozhodnout pro terapii, je přerušení transgeneračního přenosu traumatu. Nechceme nikoho vinit, ukazovat prstem na někoho konkrétního. U nás to ale může skončit. „Jako otec cítím obrovskou zodpovědnost za to, abych nepředával svoje trauma nebo špatné zkušenosti, které jsem zažil jako dítě – a to je práce,“ řekl Gaborovi Maté v nedávném velmi otevřeném rozhovoru princ Harry, černá ovce britské královské rodiny. „To znamená dát si tu práci a denně si uvědomovat své chování a své reakce na obě své děti.“

I když Gabor Maté neslibuje bezbolestný život v blaženosti, pocit osvobození a možnost bohatšího a autentičtějšího života za to stojí. Smutek, žal, strach i vztek k životu patří. Pokud jsou zdravě prožity, nikoli pokud jsou to chronické, toxické produkty našich dávných emocionálních zranění. Těm, kteří se stále bojí sebezkoumání, vzkazuje Gabor Maté zhruba toto: Už nikdy to nebude tak hrozné jako v dětství. To nejhorší už máte za sebou. Když jste poprvé prožívali bolest, které se nyní děsíte, byli jste malí, závislí, zranitelní a bezmocní. Mějte důvěru a vězte, že to, čeho se bojíte, není budoucnost, ale minulost. A tentokrát si můžete říct o pomoc.

Pokud se o terapii zajímáte, mohla by vás zajímat podzimní konference Soucit, všímavost a paměť těla v uzdravování. 

Jak na uzdravování? Co opravdu funguje v terapii? Jak funguje jednota mysli, těla a emocí v terapii. To budou hlavní tematické linky konference Soucit, všímavost a paměť těla v uzdravování, která se bude konat 8. – 9. listopadu 2024 v Kongresovém centru Praha.

Podíváme se, jak naše duševní zdraví a často i fyzický stav souvisí se zážitky z dětství, se stavy naší mysli a s našimi emocionálními stavy. Psychologové a terapeuti odprezentují, co v psychoterapii vlastně znamenají soucit, všímavost a somatická práce, a jak to v praxi vypadá. Záměrem konference je představit některé novější psychosomatické směry v terapii a demonstrovat jejich společné principy.

Unikátností konference je možnost vyzkoušet si v rámci workshopů terapeutické směry na vlastní kůži – metody, které nejsou běžně veřejnosti přístupné. Specifickými směry v terapiích zájemce provedou Jan Benda (ČR), Kevin Young (Severní Irsko), Barbara Guevera (Portugalsko), Kamila Němečková (ČR), Rhoda Schuling a Marleen ter Avest (Nizozemsko).

Kdy: 8. – 9. 11. 2024
Kde: Kongresové centrum Praha, 5. května 1640/65, Praha
Vstupenky a informace: https://www.bodymindunity.com/konference-podzim/