To, že Vánoce spíš než svátky klidu připomínají svátky konzumu, není překvapivé zjištění. Možná, že si sami uvědomujete, že ačkoliv jste se tomu urputně bránili, i vy jste podlehli trendu nákupního šílenství.
Jak uvedl v jednom rozhovoru historik Petr Koura, který je také spoluautorem knihy Sto let českých Vánoc: „Mění se dárky, kulisy, ale stromeček zůstává.“ A myslím, že je to docela výstižné. Bez stromečku prostě nejsou Vánoce. Děti by řekly, že Vánoce nejsou bez dárků. A jsme u toho. Je nutné zahltit se navzájem hromadou dárků? Proč už nestačí obdarovat blízké jedním hezkým dárkem než několika menšími? Opravdu zde funguje úměra, že čím více dárků, tím větší radost?
„Pamatuji si, jak jsem před pár lety, kdy jsme měli jen jedno dítě, nakupovala jako šílená. Měla jsem pocit, že musím synovi udělat ty nejkrásnější Vánoce, které jsou nejen o perfektní výzdobě, ale také o množství dárků. A pozor, žádné měkké dárky, jen hračky, které udělají radost. Bohužel ona kýžená radost se nedostavila. Syn měl sice rozzářené oči, ale nadílku bral jako nějaký závod. Trhal jeden dárek za druhým, aniž by se pořádně podíval, co dostal. A když skončil, tak byl ze všech těch hraček tak paf, že nevěděl, kterou si vybrat. To byla asi chvíle, kdy jsem si uvědomila, že jsme to přehnali. Další rok jsme se poučili a řekli synovi, aby si přál jeden dárek, který mu Ježíšek přinese. Nakonec dostal dárky tři. A víte, co? Měl větší radost než předešlý rok. Už jsou to čtyři roky, kdy se držíme pravidla – jeden hlavní dárek, které si dítě přeje, jedna kniha a potom jedno překvapení,“ podělila se o svou zkušenost Michaela z Prahy.
Udělejte si Vánoce po svém
Možná vás stresuje, že kolegyně v práci už má napečeno deset druhů cukroví a vy si dáváte na čas. Procházíte v listopadu kolem nákupního centra, kde se na vás valí davy s plnými taškami balicích papírů a vás polívá studený pot z představy, že vy nemáte ještě ani dárky, které byste do těch nablýskaných papírů zabalili. Tak se zastavte a zkuste si odpovědět na otázku, jestli to máte zapotřebí. Opravdu se chcete takhle honit? Vánoce by přece měly být opakem stresu, ale dobou, kdy se zastavíme a užijeme si v poklidu poslední týdny a dny v roce.
Je těžké změnit své zvyky, ale možná vás následující tipy inspirují k zamyšlení.
Potěšte své blízké dárkem, který si běžně nekoupí. Nad dárkem přemýšlejte a nekupujte bezhlavě.
Čas strávený v nákupním centru vyměňte za návštěvu divadla, vánočního představení nebo procházku se svými blízkými.
Věnujte své rodině čas a pozornost. Koupit si dnes můžeme téměř všechno, ale čas a zájem věnovaný blízkým je čím dál cennější.
Nestresujte se pečením. Upečte si jen tolik cukroví, aby vás to těšilo.
Nepřehánějte to s nákupy jídla. Nakupte si jen tolik, kolik sníte. Vydejte se do farmářských prodejen a před kvantitou vsaďte na kvalitu. Udělejte si radost a kupte si klidně i to, co si běžně přes rok nedáváte. Jsou Vánoce, výjimečný čas.
Vypněte alespoň na jeden den mobilní telefon, zaklapněte notebook a dejte si digitální detox. Je to tak osvobozující.
Zaveďte si doma vlastní tradice. Děti je milují a budou se mít na co těšit.
Nemyslete jen na sebe, ale i na okolí. Zkuste udělat dobrý skutek. Jen tak. Nemusíte hned posílat peníze na charitu. Stačí maličkost. Proč? Jsou přece Vánoce.
Když pochopíte, že toto období není jen o shánění dárků a předhánění se, ale že Vánoce mají větší rozměr a hloubku, věřte nebo ne, budete tak nějak obyčejně spokojenější.