Posilujte imunitu bez návštěvy lékárny: Jezte dobře, odpočívejte a nestresujte se

Zdá se to tak jednoduché, až je to neuvěřitelné. K tomu, abyste měli dobrou imunitu a nějaký ten bacil vás jen tak neskolil, totiž stačí opravdu málo. Neodbývat se v jídle, mít dostatek spánku a pokud možno, nežít se stresu.

V zimním období praskají lékárny doslova ve švech. Buď tam přicházejí lidé rovnou od lékaře, nebo ti, kteří hledají pomocníky na posílení imunity. Mnohem jednodušší je ale začít u našeho životního stylu. Pokud se celý den stresujete v práci, nemáte čas se v klidu najíst, večer doháníte resty  a spíte pár hodin, můžete do sebe cpát vitamíny, jak chcete, ale nachlazení stejně neuniknete.

Tipy na posílení imunity

Jezte kvalitně a neodbývejte se
Přemýšlejte nad tím, co jíte a jezte v klidu. Jídlo, které jíme, má totiž velký vliv na naše zdraví, psychickou pohodu a odolnost. V zimě jsou ideální zeleninové polévky, potraviny obsahující jáhly, pohanku nebo špaldu a zapomínat byste neměli ani na oříšky a semínka. Špatně poskládaný jídelníček totiž může vést k únavě, která projeví v oslabené imunitě. V jídelníčku by nemělo chybět čerstvé ovoce a zelenina. Na posílení organismu skvěle působí například kysané zelí, sušená jablka, rakytník, ale i kiwi nebo červená paprika a brokolice.

Dobrý spánek je základ
Jakpak jsi se dnes vyspal/a? Nejčastější otázka, kterou nám ráno partner položí. Ačkoliv si to neuvědomujeme, tak od toho, jak jsme se vyspali, se odvíjí celý den. Když jsme odpočatí, máme více energie a s chutí si dáme zdravou snídani. Naopak, když jsme nevyspaní, máme potřebu si dodat rychlou energii a nacpeme se tím prvním, co nám přijde pod ruku. Klidně rohlíkem s nutelou. Přitom kdybychom ji vyměnili za domácí ovesnou kaši a oříšky a jablky, budeme zasyceni na delší dobu a také se budeme cítit daleko lépe.

Zvolněte
Cítíte, že na vás něco leze a tělo si říká o odpočinek, ale vy mu nenasloucháte? Změňte to. Nesnažte se vše stihnout za každou cenu. Jen se přetáhnete a uzdravení bude na delší dobu. Ve chvíli, kdy už na sobě pociťujete první známky únavy a nachlazení, uvařte si hrníček zázvorového čaje s citrónem a odpočívejte. Je jasné, že ne vždy je to takto idylické, ale snažte přesunout věci, které nehoří, na pozdější dobu. To se týká i dětí – pokud na nich vidíte, že nejsou úplně fit, zrušte jim kroužky a raději si udělejte domácí pohodu. Právě psychika hraje důležitou roli v celkové odolnosti organismu. Na to rozhodně nezapomínejte.

Zajděte si do sauny nebo do solné jeskyně
Chránit se před nemocemi můžete také pravidelnými návštěvami sauny nebo solné jeskyně. Saunování je skvělé, protože se tam pravidelně střídá horký vzduch a chladná lázeň a tělo si zvyká na velké rozdíly tepla, takže ho jen tak něco nerozhodí. Pro posílení imunity je vhodná i solná jeskyně, která je ideální jako prevence chřipky a nachlazení. Navíc pomáhá i proti ucpaným nosním dutinám.

Aromaterapie
V neposlední řadě můžete vyzkoušet účinky aromaterapie. Tu si můžete dopřát každý den doma, stačí vám difuzér a kvalitní vonné oleje. Ty pozitivně působí na psychiku, zlepšují náladu, dodávají energii a navíc pomáhají s chronickými i akutnímu problémy. Stačí si jen vybrat vhodnou vůni.

Přejeme vám, abyste si zimu užili v plné síle.