Proč každý z nás potřebuje čas jen pro sebe?

Mít čas na sebe neznamená udělat si jednou za měsíc volno a vyrazit na kosmetiku nebo na víno s přáteli. V dnešní době to vypadá tak, že mít čas pro sebe je luxus, na který jen tak někdo nedosáhne. Proč bychom si ho ale měli dopřát?

Je to jednoduché, když nemáme čas na sebe, jsme unavení, máme pocit prázdnoty a málo energie. V takovém případě je i snadné podlehnout dojmu, že ostatní žijí zábavný a aktivní život, jak nám servírují sociální sítě. 

Pocit, že nemáme čas na sebe, často přichází s dětmi. Najednou se vše točí okolo nich, až se jednoho dnes zastavíme a zjistíme, že jsme vyčerpaní. Začneme si stěžovat, že nemáme čas sami na sebe. Přitom bychom ho možná měli, ale pocit, že musíme stihnout všechno, nás tlačí dělat věci, které bychom ani nemuseli. Jindy zase máme výčitky, že když „nic neděláme“, tak marníme čas.

Tento pocit mají častěji ženy, které se „obětují“ pro rodinu. Často ani samy neumí odpočívat. Neustále je totiž pronásleduje pocit, že ony na odpočinek nemají nárok. Jenže to je chyba, mít čas jen pro sebe potřebuje každý.

Nemuset nic

Důležité je najít si čas pro sebe pravidelně, ne nárazově. Dobít baterky je fajn, ale pravidelně, ne jet nadoraz. Oživit svou mysl přitom není nic složitého. Základem je pozitivní myšlení a zcela obyčejně se mít rád. Když budeme totiž spokojení sami se sebou, budeme takto působit i na své okolí. Nikdo nechce mít doma zničenou a frustrovanou mámu nebo netečného tátu.

Pečovat o sebe můžete úplně jednoduše. Někdo si odpočine při hodině ve fitku, jiný u knihy nebo využije svůj volný čas ke spánku.


Tipy, jak si udělat čas jen pro sebe

Zjistěte, co vás naplňuje
Každý z nás je jiný, a tak je logické, že i potřebu relaxace máme odlišnou. Přemýšlejte nad tím, co vám udělá radost. Chcete volný čas využít ke svému rozvoji nebo prostě chcete mít chvíli klid od všech povinností a udělá vám dobře krátké posezení s přáteli? Je jen na vás, jak volný čas využijete a jakým způsobem načerpáte energii.

Aktivity si naplánujte
Zní to divně? Ale vůbec ne. Pokud se rozhodnete, že budete pravidelně chodit cvičit, nejlepší, co můžete udělat, je pořídit si rovnou členství. Své rozhodnutí oznamte svému partnerovi, aby počítal s tím, že v daný den nebudete doma, a podle toho se zařídil. Ostatně, i partner má své potřeby, a je třeba je vzájemně sladit.

Ušetřete si čas delegováním úkolů
Přemýšlejte nad tím, jak můžete svůj čas ušetřit. Je možné některé úkoly přesunout na ostatní? Odmalička veďte děti k samostatnosti, uvidíte, že časem se vám to vrátí. Také si přiznejte, jestli náhodou zbytečně neprokrastinujete v práci, a díky tomu potom nestíháte plnit své povinnosti a dostáváte se do zbytečného stresu.

Nesnažte se být perfektní a vše stihnout. Duševní pohoda je totiž základ. Ruku v ruce s ní jde totiž i naše zdraví a fyzická kondice. Položte si také otázku: Co je pro vás v životě důležité? Možná se honíte za kariérou a za penězi, abyste zabezpečili svou rodinu, ale je to opravdu to, co vás naplňuje? Když se budete se věnovat sami sobě a přestanete si lhát do kapsy, můžete docílit pocitu vnitřní spokojenosti. A o to jde především. Nebo ne?

Někdy stačí málo…

Procházka na čerstvém vzduchu
Meditace
Horká vana
Aromaterapie
Dechová cvičení, jóga
Kreslení nebo ruční práce
Pečení nebo vaření (pro radost)

Ať je to jakákoliv činnost, měla by vám přinášet radost. Někdy postačí patnáct minut denně, klidně jako denní rituál, a vaše energie se vám vrátí.