Proč v zimě potřebujeme více spánku?

S příchodem nového roku a chladnějšími dny může být stále těžší vstát ráno z postele. Naštěstí to nemusí být nutně špatně. Podle vědců je více spánku v zimním období přirozené, běžné je spát kolem dvou hodin denně navíc. Ale pozor, pokud spíte víc než 10 hodin denně, může to už být příznakem deprese, nemoci nebo jiných základních problémů. Takže všeho s mírou!

Proč jsme v zimě více unavení:

 1. Je méně slunečního světla
  Když je méně slunečního světla, vaše tělo produkuje více melatoninu, což může způsobit, že jste ospalejší než obvykle.
 2. Je chladno
  Vystavení se nízkým teplotám zrychluje metabolismus, což vyžaduje více výživy a spánku. Navíc vytápění vnitřních prostor může vysušovat sliznice a zvyšovat pravděpodobnost onemocnění, které pak vyžaduje více spánku pro uzdravení.
 3. Měníme stravovací návyky nebo cvičení
  V zimních měsících je méně čerstvých produktů a může se stát, že se přikloníte k rafinovaným obilovinám a cukrům. V chladném počasí je také obtížnější cvičit a trávit čas venku. Tyto změny ve stravování a kondici mohou snížit hladinu vaší energie a způsobit, že budete častěji unavení.

Klidný spánek

Více spánku je dobrá věc pouze v případě, že se jedná o kvalitní a klidný spánek. Zde je několik způsobů, jak zajistit, abyste ze svého spánku vytěžili maximum:

 • Dodržujte stálý čas, kdy chodíte spát a kdy vstáváte.
 • Udržujte v ložnici nižší teplotu (doporučuje se 18 °C).
 • Nezapomeňte trávit dost času venku a pravidelně cvičte (Přes den se unavte, abyste mohli v noci usnout. To dává smysl!)
 • Regulujte vlhkost vzduchu pomocí zvlhčovače nebo odvlhčovače. Optimální relativní vlhkost vzduchu je 40-60 %.
 • Vyhněte se rozptylujícím prvkům, odborníci doporučují odložit jakákoli technická zařízení minimálně hodinu před odchodem do postele.
 • Vyhýbejte se stresu

Více spánku v zimě má své výhody

Kromě toho, že spánek organismu poskytuje odpočinek a prevenci, zlepšuje také náladu. Pamatujte, že není nic špatného na tom, když si v zimě dopřejete více spánku. Stačí, když se bude pohybovat v rozmezí 7-10 hodin za noc.

Tak si ten luxus „zimního spánku“ užívejMe, dokud můžeMe. Za chvíli tu máme jaro a vše se začne probouzet, a to rozhodně prospat nechceme!

Zdroj >>>