Tvrdí se, že se protiklady přitahují. Co na to odborníci?

Už jste to slyšeli milionkrát: protiklady se přitahují. Všichni jsme vyrůstali na pohádkách, které to potvrzují, takže je docela těžké tomuto konceptu nevěřit.

„Když přijde na romantickou kompatibilitu, mnoho lidí nejprve myslí na podobnosti,“ říká klinický psycholog Joseph Cilona z Manhattanu. Ale ačkoli podobné rysy mohou zvýšit romantickou kompatibilitu, není tomu tak vždy, a u některých párů se to může obrátit proti nim,“ říká doktor Cilona. Například pokud jste s partnerem ve vztahu oba naprostí alfa jedinci, pravděpodobně se budete potýkat s poměrně jednoduchými věcmi, jako je rozhodování o tom, kam se půjdete večer najíst. Podobné to je, pokud oba dáváte přednost tomu, abyste se při rozhodování drželi zpátky – nikdy nic nedotáhnete do konce.

„Mnoho důležitých aspektů vztahu, zejména osobnostní rysy, potřeby a preference, si mnohem lépe vyhovují, když jsou protikladné nebo se doplňují, než když jsou si podobné,“ říká Cilona.

Obvykle existuje důvod, proč mohou lidé přitahovat své protějšky. Podle klinického psychologa Johna Mayera, PhD. vás protějšek přitahuje proto, že má některé vlastnosti, o kterých si myslíte, že jsou u vás slabší. „Skutečnou přitažlivostí je kvalita, kterou byste chtěli rozvíjet nebo budovat v sobě,“ říká.

Může také být vzrušující dát se dohromady s někým, kdo se cítí jako váš opak, říká klinická psycholožka Ramani Durvasulová. Příklad: Ten sportovec, který miluje motorky a kterým jste byli na střední škole posedlí.

Ale tento koncept, že protiklady se přitahují, se možná udržel, protože je jednoduché myslet si, že někdo je vaším opakem. I když ve skutečnosti není – nebo není opravdovým protikladem. „Žádní dva lidé nejsou identičtí, takže i když si vybíráme ty, kteří jsou si podobní, jakmile se projeví nějaké rozdíly, může nám to připadat jako ‚protikladné‘,“ říká Durvasulová.

Samozřejmě, když slyšíte frázi „protiklady se přitahují“, neznamená to, že je automaticky pravdivá. O co tedy jde? Hodí se lidé nejlépe k těm, kteří nejsou stejní jako oni? Hodí se introvert k extrovertovi? Pařmen k domácí puťce? Noční sova k rannímu ptáčeti?

Tohle byste měli vědět

Pravdou je, že většinu lidí nepřitahují jejich protiklady – i když to tak vypadá. Pro začátek je důležité rozdělit si, co přitažlivost našeho protějšku skutečně znamená. Kdybyste to brali doslova, znamenalo by to, že vy a váš protějšek máte nulové společné rysy. Ve skutečnosti však máte pravděpodobně víc společného, než si myslíte.

„Máme tendenci tíhnout k lidem, kteří mají podobné zájmy jako my, a kteří jsou nám podobní svým původem,“ říká doktorka Durvasulová. „Takže ve skutečnosti se protiklady nepřitahují.“

Výzkumy to potvrzují. Jedna studie publikovaná v časopise Psychological Science analyzovala digitální stopy, které lidé zanechávají na Facebooku (konkrétně označení věcí, které se jim líbí, a také to, o čem píší), a zjistila, že většina lidí komunikuje s ostatními, kteří jsou jim (alespoň online) dost podobní. Další studie, publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology, vzala informace od 1523 párů, přátel a známých a zjišťovala jejich hodnoty, postoje a osobnostní rysy. Výzkumníci zjistili, že tito lidé si byli ve všech faktorech podobní z neuvěřitelných 86 %.

Přesto se můžete se svým partnerem velmi lišit, pokud jde například o váš hudební vkus, druh jídla, které rádi jíte, druh oblečení, které rádi nosíte, a p spoustu dalších věcí. A to může být opravdu, opravdu sexy. Ale ve skutečnosti jste si navzdory těmto několika protikladným rysům pravděpodobně podobnější, než si myslíte.

Mohou rozdíly mezi partnery způsobit problémy?

„Páry, které se považují za protiklady, nejsou nutně náchylnější k neshodám nebo konfliktům než ty, které spojují spíše podobnosti,“ říká Cilona.

Když o sobě a svém partnerovi uvažujete jako o protikladech, pravděpodobně se zaměřujete na zjevnější věci, jako je oblečení a to, co rádi děláte ve volných chvílích. Ale je toho mnohem víc, co z každého z vás dělá to, čím jste, a jak fungujete jako tým. Podle Cilony musíte zohlednit i takové věci, jako jsou vaše celkové postoje, preference, hodnoty, přesvědčení a komunikační styly – a je pravděpodobné, že se alespoň v některých z těchto věcí shodujete.

„Můžete mít protichůdné zájmy nebo zázemí, ale hodnoty mohou být zcela shodné, a to je klíč k tomu, že si často rozumíte,“ říká Durvasulová.

Jak můžu zajistit, aby vztah s mým „protějškem“ fungoval?

Pro začátek Cilona doporučuje, abyste o sobě přemýšleli tak, že se vzájemně doplňujete, místo abyste byli protiklady.

O svých rozdílech můžete také přemýšlet jako o způsobech, jak se naučit více pro svůj osobní růst. „Buďte na ně zvědaví a komunikujte s danou osobou o jejích odlišnostech,“ říká Mayer. Pokud je váš partner například super společenský, možná vás to pomalu dotlačí k tomu, abyste trochu více vylezli ze své ulity.

Komunikace je spojka, říká Durvasulová. „Pokud dokážete komunikovat, najít společnou řeč a najít kompromis, pak existuje možnost vymyslet řešení, protože větší aspekty vztahu jsou tak obohacující,“ říká. „Jde o komunikaci, jasnost a kompromis, což jsou nezbytné složky každého vztahu.“

Pokud tedy váš partner rád chodí pozdě večer ven, zatímco vy byste raději byli v posteli, udělejte kompromis tím, že si domluvíte schůzky v časech, které vám oběma vyhovují. Pak se možná oba můžete tu a tam trochu vzdát: V jednu noc se s vámi mohou vyspat dřív, jindy si můžete dát kávu a sraz.

Nakonec vzájemná důvěra, respekt, péče a to, že jste jeden pro druhého sexy, to všechno jsou věci, které vám pomohou udržet se pohromadě, říká Cilona. Pokud tohle všechno zvládnete, jste v pohodě – ať už jste super odlišní nebo ne.

Zdroj >>>